Шанс на новий contract social

14 липня 2022
Шанс на новий contract social

Є така експертна думка, і вона небезпідставна, що з цією війною український політичний клас переживає свій кінець

Я би висловився дещо інакше – він переживає не кінець, а тільки початок своєї ротації, та головне в цьому процесі – відчуття кожним учасником його неминучості, а відповідно тимчасовості власного статусу небожителя.

Звісно є в політикумі окремі товстошкірі чи наївні, які вважають, що схопили Бога за бороду раз і назавжди, але у своїй більшості вони демонструють штучну позу, бо насправді бачать ознаки нової мелодії життя. Потроху зникає відчуття тотальної безкарності, і це може реально розгойдати піраміду злісного доїння держави.

До цієї війни український політичний клас був більш-менш монолітний незалежно від політичної платформи того чи іншого конкретного його представника. Було би несправедливо казати, що там зовсім не було порядних людей - дійсно були. Але вони почувалися засланими у ворожий стан й діяли в найкращому разі згідно з теорією «малих справ», а у найгіршому деградували, приєднуючись до «братів по класу». Загалом всі розуміли «правило»: влада – інструмент покращення власного життя в пропорціях, визначених штатним розкладом.

Ця війна виштовхнула можливість поки для невеликої, але вже достатньо впливової групи людей, повністю трансформувати політичний пейзаж, ламати старі правила гри й демонструвати прецеденти. Нинішні епохальні випробування частина цих людей сприймає як особистий шанс відвернути від «пирога» старших конкурентів назавжди, і, схоже, цей сценарій неминучий. Є серед цих людей і такі, що бачать у війні та підйомі громадянської свідомості й патріотизму шанс цілком чи частково змінити парадигму взаємодії в рамках держави. Мова йде про зміну славнозвісного contract social, або суспільної угоди. Мова йде про завоювання реальної демократії, бо в українському суспільстві є наявність необхідних факторів. Є довіра, добра воля, є достатньо ідеалізму.

Так, мова йде саме про ідеалістів, які можуть програти на короткій дистанції, а в стратегічному вимірі мають вищі шанси на успіх. Спільнота з цінностями завжди більш життєздатна, ніж спільнота без цінностей. Що діється зі спільнотою, яка має фальшиві цінності, можна спостерігати на прикладі сусідньої держави-агресора.

Едуард Єфіменко

Прикордонники: окупаційна тактика — це газові та «м'ясні» атаки
Події Відео 05 червня 2023

Прикордонники: окупаційна тактика — це газові та «м'ясні» атаки

Старший лейтенант з позивним Філ та його бійці, які після степів Донеччини вибули на ротацію в прикордонні ліси України, підтвердили, що російське керівництво геть не цінує життя людей – особливо своїх солдатів
Останні статті