Генпрокурор: розслідування воєнних злочинів, скоєних агресором, є одним з пріоритетів

09 листопада 2022
Генпрокурор: розслідування воєнних злочинів, скоєних агресором, є одним з пріоритетів

Генеральний прокурор України Андрій Костін

Як зазначив Генпрокурор Андрій Костін, ворог номер один для України – це агресор і його посібники, тож напрямок боротьби з цим ворогом був визначений пріоритетним для Офісу Генерального прокурора (Офіс), до компетенції якого належить розслідування воєнних злочинів, скоєних російськими військовими на території нашої держави

Знані міжнародні експерти стверджують, що розслідування таких злочинів є дуже специфічним, доводити їх у суді справа нелегка, але в результаті контактів з Генпрокурором Костіним та з представниками його Офісу вони висловлюють впевненість - Україна підходить до цього дуже серйозно та відповідально.

Цифра, що налічує пов’язані з російською агресією злочини, які зареєстровані Офісом, вже становить більше 40 тисяч, і ця цифра кожного дня змінюється.

Для належної організації напрямку роботи щодо воєнних злочинів в Офісі створений спеціальний департамент, який здійснює супровід досудового розслідування та процесуальне керівництво саме цих злочинів. Генпрокурор характеризує особовий склад департаменту як максимально відданий своїй справі та заряджений на результат. Рівень спілкування з керівником цього департаменту у генпрокурора щоденний.

У рамках оптимізації Офісу Костіним було прийнято рішення щодо збільшення кількості співробітників даного департаменту. Додати більше прокурорів було вирішено й у департаменті, який супроводжує такий орган досудового розслідування як СБУ, оскільки в умовах воєнного стану багато справ розслідується саме співробітниками Служби безпеки. Генпрокурор наголошує, що реорганізація у відомстві відбулася за рахунок перерозподілу між департаментами, без додаткового розширення штату.

Департамент, який займається воєнними злочинами не тільки реалізує процесуальне керівництво у їх розслідуванні, а й відповідає за надання методичної допомоги обласним прокуратурам. Коли існує потреба у додатковій підтримці прокурорам у зоні воєнних дій, Офіс оперативно через створення прокурорських груп з «тилових регіонів», вирішує проблему ефективності розслідування. Є практика включення у таку роботи прокурорів з усіх регіонів через направлення певних справ щодо воєнних злочинів до тих чи інших областей.

Зважаючи на важливість для України результатів притягнення винуватців у воєнних злочинах, Генпрокурор вимагає від прокурорського колективу відповідальності, фаховості, ефективності й оперативності, бо саме у такій філософії і в такому робочому ритмі діє сам.

Масштаби воєнних злочинів, скоєні російськими військовими, величезні, і про це вже відверто кажуть закордонні партнери, не тільки на політичному рівні, а й на рівні експертному.

Всі ці злочини реєструються в Єдиному державному реєстрі досудового розслідування. Є випадки, коли заяви людей про скоєні воєнні злочини дублюються. Весь цей об’єм потребує перевірок, а значить часу, ресурсів, співробітників. Тож, за інформацією Генпрокурора, Офіс працює над відповідними IT – рішеннями, щоб спростити процедуру перевірок, класифікації або об’єднання справ. У цьому аспекті Україна розраховує на міжнародну партнерську допомогу, яка активно надається, і яку українська сторона дуже цінує.

Спеціалісти з міжнародного кримінального права, які обізнані щодо перебігу агресії рф в Україні, чітко висловлюються про те, що попри всі труднощі можна й треба розслідувати та притягувати до відповідальності винних за воєнні злочини. На їхню думку, це цілком реалістично, бо в Україні є міцне громадянське суспільство, є мотивований Генпрокурор і співробітники його Офісу, які вже мають необхідний досвід і якості, здобуті, у тому числі, завдяки спеціальним тренінгам, організованим країнами-партнерами.

99909  Ярослава Ничипоренко

Прикордонники: окупаційна тактика — це газові та «м'ясні» атаки
Події Відео 05 червня 2023

Прикордонники: окупаційна тактика — це газові та «м'ясні» атаки

Старший лейтенант з позивним Філ та його бійці, які після степів Донеччини вибули на ротацію в прикордонні ліси України, підтвердили, що російське керівництво геть не цінує життя людей – особливо своїх солдатів
Останні статті