Віцепрезидентка НААН Ануш Балян: Україна як світова житниця потребує відновлення ґрунтів

20 грудня 2021
Віцепрезидентка НААН Ануш Балян: Україна як світова житниця потребує відновлення ґрунтів

У Києві на честь Всесвітнього дня ґрунтів відбулася Друга Міжнародна конференція «Національний виклик: деградація ґрунтів чи відновлення їх родючості?». Ця тема нині є нагальною для України, адже земля потребує захисту, впровадження ґрунтозахисних технологій та раціонального природокористування, зазначила віцепрезидентка НААН, академік Ануш Балян.

Окрім українських учених, у заході взяли участь понад 300 науковців із Німеччини, Швейцарії, Молдови, Польщі, Латвії, Естонії, Казахстану. За даними експертів, у наступні 30 років на планеті можуть деградувати до 95% ґрунтів. І Україна, з її найродючішими у світі чорноземами, має що втрачати. 

«Бути світовою житницею для України – справа не тільки почесна, але й дуже відповідальна. Вітчизняні ґрунти виснажуються від гонитви за рекордними врожаями та надприбутками», – підкреслила Ануш Балян.

Ерозія ґрунтів, спричинена інтенсивним землеробством, сягнула критичного рівня.

«Україна має 60% площ унікального чорнозему, але ми також і лідери за розораністю земель – 53,9% проти 17,5% у США, 12% у Китаї, а також 36,5% у Польщі та 34,1% у Німеччині. Понад 50% українських сільгоспугідь уже вражені ерозією, площа деградованих ґрунтів сягнула 90 тисяч гектарів. Найбільше розораний степ – близько 82%», – зауважила науковиця.

За словами Ануш Валеріївни, оскільки Україна є одним із флагманів світового ринку агропродукції, ми маємо бути серед перших і розв'язанні проблематики деградації ґрунтів. До речі, як показують опитування, цю критичну проблему визнають 80% вітчизняних аграріїв.

«Крім зловживання олійними культурами без необхідних сівозмін, ми ще й безконтрольно отруюємо землю та воду добривами та пестицидами, використання яких в Україні зросло у 2,3 раза. Агрохолдинги та інші власники землі намагаються отримати найбільші врожаї з найменшими витратами, через збільшення внесення добрив. Чиновницький контроль за цим критично недостатній, як і медичний», – наголошує віцепрезидентка НААН.

Вона додала, що на цьому тлі Європейська Комісія вже оголосила ініціативу щодо боротьби зі знелісненням територій на користь землі, що обробляється. За новими правилами, продукти, які продаватимуться у ЄС, не можуть сприяти знищенню лісів. Від виробників жорстко вимагатимуть докази, що їхні глобальні ланцюжки постачання не збільшують викиди парникових газів та не знищують біорозмаїття.

При цьому в Україні використовуються переважно мінеральні добрива, тоді як застосування органіки за 10 років збільшилося лише з 9,9 мільйона тонн до 10,6 мільйона.

«Загальне органічне поле України ледь перевищує 5,4%. А це означає, що ми ігноруємо своє майбутнє. Адже земля – найбільше наше багатство. Вона органічно вплелася в українську сутність і вимагає органічного до себе ставлення і від нас», – підсумувала Ануш Балян.

«З Осуховським будуть говорити на чистоту»
Відео 29 квітня 2021

«З Осуховським будуть говорити на чистоту»

У травні на телеканалі ITV та на YouTube-каналі стартує авторська програма «З Осуховським на чистоту». Автор і ведучий проекту – відомий політик, нардеп двох скликань Олег Осуховський, якого глядачі не раз бачили в етері, однак вперше він виступить у новій ролі ведучого. Гості програми – відомі та успішні люди – політики, бізнесмени, артисти не тільки з України, а й за її межами