Відновлення ґрунтів і державна підтримка фермерів - президент НААНУ про ключові напрямки розвитку аграрної галузі

28 серпня 2021
Відновлення ґрунтів і державна підтримка фермерів - президент НААНУ про ключові напрямки розвитку аграрної галузі

Сировинний придаток чи провідна аграрна держава Європи? Україна – один з лідерів за експортом зернових, але ресурсний потенціал вітчизняного сільського господарства використовується не повністю. Державі варо обмежити продаж зерна як сировини, наростити переробні потужності й зосередитися на продукції з великою доданою вартістю, вважає президент НААНУ Ярослав Гадзало.

https://www.econotimes.com/NAASU-President-Yaroslav-Hadzalo-Ukraine-has-endless-possibilities-1614881

За оцінкою фахівця з 50-річним досвідом в аграрній науці, Україна здатна виробляти достатньо продукції, щоб прогодувати понад пів мільярда мешканців планети. Проте ресурсний потенціал використовується приблизно на 65%. Одна з ключових проблем – деградація ґрунтів.


«Вони стають менш придатними, оскільки не працює система сівозміни (науково обґрунтоване чергування сільгоспкультур у часі і на території – ред.), яка в Європі використовуються практично всюди. В Україні її слід вирішувати на законодавчому рівні. Закон про сівозміни намагалися прийняти ще у 2010-му році, але досі прийняли. Є проблеми й у тваринництві: поголів'я молочного стада скорочується до критичного мінімуму. Закон "Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року" фактично перестав діяти», – підкреслив пан Гадзало.

Він також зауважив, що торік лише на Одещині 250 тисяч гектарів не дали врожаю через посуху.

«Необхідно відроджувати зрошення: таку програму розробили наші вчені, вона затверджена КМУ. У південних областях слід відновлювати лісопосадки – не можна допустити, щоб з регіону зробили пустелю. Президент Зеленський, правильно задекларував, що потрібно висадити мільярд дерев – це унікальне рішення для зміни мікроклімату», – зауважив президент НААНУ.

Науковець також наголосив на необхідності державної підтримки фермерів.

«Треба впроваджувати кооперацію на селі. Сьогодні є лише 4 так звані бізнес-культури – пшениця, кукурудза, соняшник, ріпак. А ми імпортуємо велику кількість овочевих культур з-за кордону. Наприклад, цибулю, часник, які могли б вирощувати самі. Якби були створені кооперативи – вибір був би більшим. Так працюють поляки, німці, французи тощо», – зазначив він.

«Сьогодні Україна експортує близько 50 млн тонн зернових на рік. Але нам слід збільшити експорт переробної продукції – борошно, хлібні палички, чіпси тощо. Варто обмежити продаж зерна як сировини, а продавати продукцію з великою доданою вартістю. А також підтримати власне тваринництво, щоб зменшити імпорт. А це – нові робочі місця, зарплати, податки», – додав пан Гадзало.

Значна проблема – недофінансування аграрної науки й будівництва житла установами Академії для молодих вчених. Відтак кількість молодих фахівців скорочується. Хоча, підкреслює пан Ярослав, бізнес в агросекторі – перспективний для тих, хто дійсно хоче працювати й має аграрну освіту. Сьогодні НААНУ має договори з понад 60 країнами світу, а зернові української селекції й Банк генетичних ресурсів тварин вважаються одними з кращих.

Сприяє можливостям розвитку й відкриття ринку землі в Україні.

«Дуже правильно, що цей процес запустили зараз. У Конституції прописано, що людина має право розпорядитися, як власник, своїм земельним паєм. Це нормально. Сам не обробляєш – інший буде обробляти. Ефект буде, і ми його побачимо. Заборона продавати землю іноземцям – теж вірний крок. Для українців земля – це святе. А ми маємо розуміти, що земля – це ще й територія», – резюмував президент НААНУ.

На Закарпатті перекрито масштабний канал незаконного виготовлення та збуту психотропів
Події Відео 22 грудня 2022

На Закарпатті перекрито масштабний канал незаконного виготовлення та збуту психотропів

Викрито організацію, яка займалася незаконним виготовленням особливо небезпечного психотропу PVP та налагодила канал його розповсюдження по Україні